Bijgewerkt: 25 juli 2024
Staat je kind onder toezicht van een Gecertificeerde Instelling (GI), dan heb je als ouders nog steeds het recht om zelf de regie te nemen bij het werken aan oplossingen en het wegnemen van de ontwikkelingsbedreiging.

Een Familiegroepsplan is een SMART-veranderplan om tijdens een ondertoezichtstelling van de huidige naar een toekomstige situatie te komen, met een aantal mensen en middelen (lees ook de beschrijving van: het NJI). Het Familiegroepsplan is in principe vorm vrij, m.a.w. je kunt het naar eigen inzicht samen opstellen.

De mogelijkheid tot een Familiegroepsplan staat in artikel 4.1.2 Jw:

(…) indien sprake is van vroege signalering van opgroei- en opvoedingsproblemen, psychische problemen en stoornissen biedt de jeugdhulpaanbieder of de gecertificeerde instelling als eerste de mogelijkheid om, binnen een redelijke termijn, een familiegroepsplan op te stellen.(…)

Het recht op het ‘zelf regie nemen’ door middel van het Familiegroepsplan dient expliciet door de GI te worden aangeboden, tenzij samengevat: Het belang van het kind verlangt dat de GI zelf regie neemt door middel van een Plan van Aanpak. Wanneer er door de GI dus geen redenen gegeven zijn om je als ouder niet in de gelegenheid te stellen om een Familiegroepsplan te maken, kan de GI géén Plan van Aanpak initiëren voordat beide ouders te kennen hebben gegeven geen gebruik te maken van de mogelijkheid samen een Familiegroepsplan op te stellen.

Artikel 4.1.2 Jw zegt hierover het volgende:

Slechts indien de ouders aan de jeugdhulpaanbieder of de gecertificeerde instelling te kennen hebben gegeven dat zij geen gebruik wensen te maken van de in de eerste zin bedoelde mogelijkheid, concrete bedreigingen in de ontwikkeling van het kind hiertoe aanleiding geven of de belangen van het kind anderszins geschaad worden, kan de jeugdhulpaanbieder of de gecertificeerde instelling hiervan afzien.

Dat dit een positieve actieplicht van de GI is, is ook bevestigd door het College van Toezicht van het SKJ in deze uitspraak.

Op grond van artikel 4.1.2 van de Jeugdwet dient een gecertificeerde instelling bij aanvang van de kinderbeschermingsmaatregel als eerste de mogelijkheid te bieden om, binnen een redelijke termijn, een familiegroepsplan op te stellen. Slechts indien de ouders aan de gecertificeerde instelling te kennen hebben gegeven dat zij geen gebruik wensen te maken van het opstellen van een familiegroepsplan, concrete bedreigingen in de ontwikkeling van het kind hiertoe aanleiding geven, of de belangen van het kind anderszins geschaad worden kan de gecertificeerde instelling hiervan afzien. Vaststaat dat de jeugdprofessional niet betrokken was bij aanvang van de ondertoezichtstelling. Haar valt derhalve niet tuchtrechtelijk te verwijten dat er geen aanbod is gedaan voor het opstellen van het familiegroepsplan na de aanvang van de ondertoezichtstelling.

Let op! Omdat we ervaren dat niet iedere GI daadwerkelijk positief de ouders deze mogelijkheid biedt, hier als tip: Vraag altijd om deze mogelijkheid, neem eigenaarschap, ook omdat dit voor gezaghebbende ouders op basis van artikel 1:247 lid 2 BW je wettelijke plicht is.

Artikel 1:247 lid 2 BW:
Onder verzorging en opvoeding worden mede verstaan de zorg en de verantwoordelijkheid voor het geestelijk en lichamelijk welzijn en de veiligheid van het kind alsmede het bevorderen van de ontwikkeling van zijn persoonlijkheid. In de verzorging en opvoeding van het kind passen de ouders geen geestelijk of lichamelijk geweld of enige andere vernederende behandeling toe.

Wist je dit?

Fiduon is een nationaal actieplan gestart. Het doel: verbetering van de rechtsbescherming van kinderen bij 'zorgen'. We hebben een stip op de horizon gezet: dat ná 2027 een minderjarig kind alleen nog 'uit contact met een ouder gaat' nadát een rechter heeft bepaald dat dit in het belang van het kind is. Dit is nu verre van vanzelfsprekend. Het actieplan richt zich op alle situaties van contactverlies (gegrond en niet-gegrond). Lees alles over dit initiatief en verspreid het pamflet via je socials!
💬
Je bent niet alleen. Jaarlijks vinden meer dan 120.000 mensen antwoorden in onze kennisbank. Voor hulp of advies: neem gerust contact met ons op.

Meer vraag en antwoord

Meer kennisbank

Opinie

Contact ons voor hulp

We begrijpen voor welke opgave je staat, zowel juridisch als persoonlijk. Vijf dagen per week helpen we ouders zoals jij. We zijn landelijk actief. Lees over:

Is procederen onvermijdelijk? Laat ons opstelwerk verrichten. Lees over: 'litigation support'.

Tijdens kantooruren bel 085‑3013044 of stuur een e-mail naar team@fiduon.nl. Een eerste kennismaking is kosteloos. Lees enkele klantervaringen.